اطلاعیه ها

اجاره ملک

اجاره

دعاوی مربوط به تخلیه

کلید واژگان  : موجر و مستاجر ، اجاره ، عین مستاجره ، قرارداد ، وکیل دادگستری ، شورای حل اختلاف ، کارشناس رسمی دادگستری ، کرونا ، عسر و حرج .

دعاوی مربوط به قرارداد اجاره از تنوع بالایی برخوردار است . و لذا در این مقاله صرفا به دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره اشاره می نماییم و مواردی از قبیل اجاره بها و الزامات ضمن قرارداد اجاره و  … را به مقاله ی دیگری واگذار می نماییم. دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به شرح ذیل می باشد .

الف: تقاضای تامین دلیل تخلیه و تحویل ملک مورد اجاره به علت انقضای مدت .

ب : تقاضای تخلیه به لحاظ تاخیر در پرداخت اجاره بها و یا عدم پرداخت اجاره بها مستندا به تبصره۱ماده۱۴قانون۱۳۵۶ و تعدی و تفریط مستاجر مستند به تبصره ۸ همان ماده ی قانون .

ج : صدور حکم بر تخلیه و تحویل مورد اجاره به لحاظ مرکز فساد قراردادن آن .

تخلیه و تحویل عین مستاجره به لحاظ انقضاء مدت اجاره

شایع ترین نوع دادخواست تخلیه به جهت اتمام مدت قرارداد اجاره می باشد . در این مورد مالک علاوه بر تنظیم دادخواست مبنی بر تخلیه ، سند مالکیت خود را به همراه اجاره نامه فی مابین به دادخواست منضم می نماید  .از آنجا که ماده ۱۵ قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۶۲ ، قوانین اجاره محل های مسکونی را تابع قانون مدنی قرارداده است و لذا  در همین راستا ماده ۴۹۴ قانون مدنی بیان می دارد  : عقد اجاره به محض انقضاء مدت بر طرف می شود و اگر پس از انقضاء آن مستاجر عین مستاجره را بدون اذن مالک مدتی در تصرف‌ خود نگاه دارد موجر برای مدت مزبور مستحق اجرت‌المثل خواهد بود … .

ماده ۱ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۷۶

این ماده تمامی اجاره های عادی و رسمی و یا با کد پیگیری را مبتنی بر مقررات این قانون دانسته و تکلیف تخلیه را در ماده سه همین قانون اینطور مشخص نموده است : پس از انقضای مدت اجاره ، بنا به درخواست موجر ، تخلیه مال مورد اجاره با سند رسمی توسط اداره ثبت محل ظرف یک هفته انجام می گیرد . اگر هم اجاره نامه ی موجر با مستاجر عادی باشد ، با اقامه دعوای تخلیه در دادگاه و با صدور دستور تخلیه توسط مقام قضایی توسط ضابطین قوه قضائیه انجام می گیرد .

از طرف دیگر ممکن است که تخلیه موجب عسر و حرج مستاجر شود که در این مورد ماده ۹ قانون سال ۶۲ این حق را به مستاجر داده است که تقاضای تاخیر در تخلیه نماید . یکی از مصادیق عسر و حرج بیماری همه گیر کرونا است. مصوبه ای نیز با فرمان ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر شد که بر اساس آن با سه شرط قرارداد اجاره به حکم محکمه فی مابین موجر و مستاجر تمدید می گردد . اول اینکه مستاجر به تعهداتش عمل نموده باشد و به تشخیص مقام قضایی آسیب و خسارتی به ملک نرسانده باشد . ثانیا مالک نیز قصد فروش ملک به طور رسمی ( نه با قولنامه صوری) نداشته باشد و سوم اینکه مستاجر به سقف اجاره بهای تعیینی رضایت داشته باشد .

(گاهی نیز با انقضای مدت اجاره ، مالک از تحویل گرفتن مورد اجاره امتناع می می نماید . در اینجا عنوان دادخواست تقدیمی به دادگاه تحویل ملک  به مالک به جهت انقضای مدت اجاره می باشد . معمولا مستاجرین برای آنکه از دعاوی بعدی جلوگیری نمایند ، هنگام تقدیم دادخواست تحویل تقاضای تامین دلیل نیز می نمایند تا ملک را زیر نظر کارشناس رسمی دادگستری به مالک تحویل می دهند . )

عدم پرداخت اجاره بها و یا تعدی و تفریط مستاجر

مالک می تواند  علاوه بر مدارک مالکیت و اجاره نامه به انضمام اظهار نامه  (در مورد اجاره های عادی ) و یا اخطاریه دفترخانه رسمی ( در مورد اجاره های رسمی ) به دادخواست تقدیمی ، درخواست تخلیه ملک را از دادگاه بنماید . بنابراین آنچه اینجا مستند شما برای عدم پرداخت است عدم ارائه سند واریزی مستاجر و ارسال اظهارنامه توسط شما می باشد . مستاجرین نیز یادشان باشد دادن پول نقد بدون اخذ رسید به موجر می تواند برای آنها دردسر ساز بشود  .

تعدی و تفریط مستاجر نیز با همین روال پیش می رود  . البته در این دعوا نیازی به ارسال اظهار نامه  و یا اخطاریه ی مذکور نیست بلکه در این دعوی شما بایستی با تحقیق و معاینه محل ضمن ارجاع امر به کارشناسی اقدام به تامین دلیل نمایید . تعدی و تفریط نیز شامل هر نوع آسیبی می شود و چه بسا این تغییرات به نفع عین مستاجره می شود .  در این مورد و مورد قبل مستند به تبصره یک و هشت ماده ۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر اقدام به تنظیم دادخواست می نمایید .

استفاده غیر مجاز از عین مستاجره

متاسفانه در برخی مواقع مستاجرین از مورد اجاره استفاده ای مینمایند که از نظر قانون تخلف و یا بدتر از آن محل ارتکاب جرم خواهد بود . در این مواقع از آنجا که در صورت پیشامدی برای مالک نیز دردسر هایی ایجاد خواهد شد و لذا به مالک توصیه می شود برای آنکه خود را از این ماجرا بری نماید دادخواست تخلیه را با همین عنوان به محکمه ارائه نماید .

محل ارائه درخواست تخلیه

به موجب ماده ۹ قانون شورای حل اختلاف مصوب ۱۳۹۴ تمامی دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعای مربوط به حق کسب و پیشه و سرقفلی در صلاحیت شورای محل اختلاف محل می باشد . تامین دلیل نیز از جمله اقداماتی است که در صلاحیت شورا است .  برای گرفتن کارشناس رسمی نیز می توانید به شورای محل مراجعه نموده و پس از اقدامات لازم جهت ادله سازی ، اقدام به ارائه دادخواست تخلیه با شورای حل اختلاف می نمایید  .

خدمات وکیل تهران:

وکیل تهران آماده است با ارائه خدمات حقوقی آنلاین از جمله مشاوره حقوقی آنلاین و  تلفنی و همچنین نگارش شکوائیه آنلاین ، دادخواست آنلاین و لایحه آنلاین شما را در رسیدن به حقتان و اموالتان در هر کجای ایران که قرار دارید یاری نماید .

 

هادی حاجی نورمحمدی

راه در جهان یکی است

و آن راه راستی است .

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • انحصار وراثتانحصار وراثت انحصار وراثت کلید واژگان . انحصار ورثه . ارث و میراث و ورثه . متوفی . وصیت نامه ، گواهی فوت ، دفتر خدمات الکترونیک وقتی کسی فوت می کند […]
  • سرقتسرقت سرقت کلید واژگان سرقت، سارق ، دزدی، سرقت ، مال ، اموال ، تلفن همراه ، موبایل ، طلا ، ماشین ، کیف ، مالخری ، نگارش شکواییه ، […]
  • عریضه نویسی آنلاین (کلیک کنید)عریضه نویسی آنلاین (کلیک کنید) یکی از افتخارات موسسه ما نوشتن لایحه دفاعیه، دادخواست، شکواییه و اظهارنامه یا همان عریضه نویسی آنلاین یا حضوری بصورت تخصصی توسط وکلا […]
  • شکواییه آنلاین(کلیک کنید)شکواییه آنلاین(کلیک کنید) توضیحات...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *