اطلاعیه ها

ورشکستگی

ورشکستگی

اثرات ورشکستگی و تکلیف تاجر ورشکسته

آیا تاجر ورشکسته زندانی می شود ؟

تکلیف بدهی تاجر بعد از اعلام حکم ورشکستگی او چه می شود ؟

ملزومات دادخواست ورشکستگی چیست ؟

کلید واژگان : ورشکسته ، ورشکستگی ، توقف ، طلبکاران ، مدیر تصفیه ، بدهکار ، دادخواست ورشکستگی .

المفلس فی امان الله

به قول رئیس محترم قوه قضائیه ، ناتوان را نمیتوان زندانی کرد و نظر اتفاقی و جمعی همگی علما بالاخص رهبر عظیم الشان انقلاب بر این است که ناتوان را نمی توان زندانی کرد . مبنای این ناتوانی گاهی اعسار است و گاهی ورشکستگی است . به قول عوام الناس ، فرد را که به زندان بیافکنی برای تو پول نمی شود . چه بسا اگر بیرون باشد با تلاش مجدد می تواند قرض تو را بدهد. فلسفه ی تلاش برای ارائه دادخواست اعسار و دادخواست ورشکستگی همین است . در این ایام که کاسبی ، تولید و صنعت دچار تورم همراه با رکود شده است ، کم نیستند افرادی که با برگشت خوردن اولین چک ، ایشان به شخص ورشکسته و یا معسر مبدل می شوند .

برای اینکه شما بدانید باید دادخواست ورشکستگی بدهید و یا اعسار ، ملاک تاجر شناخته شدن شما است . تاجر را ماده ۱ قانون تجارت تعریف کرده و در ماده ۲ همان قانون مشاغلی را که تجاری محسوب می شوند ، نام برده است . در این که اعسار بهتر است یا ورشکستگی ، بسته به اینکه آیا شما دفتر تجاری منظمی دارید یا خیر متفاوت است . بنابراین اگر شما دفتری دارید که شرایط تنظیم قانون تجارت در آن رعایت نشده است ، بهترین این است که خود را لزوما تاجر معرفی نکنید و یا در صورت اصرار بر تاجر شناحته شدن خود ، ریسک زندان به جهت ورشکستگی به تقصیر را بپذیرید .  

اگر ورشکست شوید

فرض کنید فردی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان از تاجر یا غیر تاجر دیگری پولی را به عنوان قرض می گیرد . اگر نتواند قرض خود را پس بدهد ، از حالت عادی به ورشکسته مبدل می شود . زمانی که فرد ، ورشکسته می شود از زمان تاریخ صدور حکم ورشکستگی ، محجور تلقی شده و از دخالت در تمام امور مالی خودش منع می شود و تمامی امور مالی او به مدیر تصفیه ای که دادگاه تعیین می کند واگذار می شود . بنابراین قبل از اینکه خودتان ، راهی دادگاه شوید به تبعات آن فکر کنید .

همچنین اگر ورشکست شوید بسته به نوع ورشکستگی که به تقلب یا به تقصیر باشد از دو تا پنج سال زندان را به دوش خواهید کشید . البته یک نکته ی اساسی راجع به معاملاتی است که اشخاص ثالث با شخص ورشکسته داشته اند . افراد باید بدانند که معامله با کسی که مورد حجر حمایتی قانون قرار دارد و به عنوان ورشکسته شناخته می شود ، می تواند آثار و زیانهای زیادی در پی داشته باشد .

به طور مثال فردی کارخانه ی خود را چندین سال قبل فروخته بود . دادگاه نیز در پی تعیین تاریخ توقف ، تاریخ را به نحوی تعیین نموده بود که قبل از معامله ی انجام شده ، مقرر شده بود . با اینکه چنین معامله ای صحیح انجام شده و ثمن آن نیز دقیق و به درستی  رد و بدل شده بود ، اما معامله ای بود که در برابر طلبکاران غیر قابل استناد محسوب میشد .

زندان ورشکسته

علاوه بر تکالیفی که قانون گذار بر عهده ی تاجر گذاشته بویژه دفاتر تجاری ، انجام یک سری امور باعث می شود که تاجر در معرض زندانی شدن قرار بگیرد  . به طور مثال پنهان کردن دارایی و یا انجام معاملات نامتعارف و صوری و انجام اموری از این قبیل منجر به تغییر نوع ورشکستگی تاجر از عادی به تقصیر یا تقلب می شود که در میزان مدت زندانی شدن تا پنج سال متفاوت است .

تکلیف پول و بدهی ورشکسته

در اینجا باید در نظر داشته باشیم که منظور از شخص ورشکسته کدام یک از اشخاص حقیقی و یا حقوقی مد نظر ما می باشد . به همین دلیل در مورد ورشکستگی اشخاص حقیقی از جمله شرکت ها ، تا زمانی که خود شرکت پاسخگوی بدهی های خود بوده ، اجازه ی این را نداریم که به سراغ مدیران و سهام داران شرکت برویم . بویژه زمانی که شرکت از نوع شرکت سهامی باشد که در این مورد کلا حق رجوع به سهامداران و مدیران مگر به جهت تقصیر وجود ندارد  .

در مورد شخص حقیقی نیز باید مجدد به این قاعده فقهی اشاره کرد که المفلس فی امان الله است. چرا که وقتی کسی ندارد بدهی خود را بدهد تکلیف روشن است . چرا که یا باید مالی از او پیدا کرد که توقیف نمود و یا بایستی بتوان او را زندانی تا مجبور به پرداخت شود . ای بسا  که اگر مالی در دسترس نیست باید بدانیم که نسبت به تاجر نمی توان تقاضای اعمال ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی(حبس) داشت .

بنابراین بدهی طلباکاران صرفا حق الناسی است که به گردن بدهکار الی یوم القیامه باقی می ماند . در این خصوص ماده ۴۷ قانون امور تصفیه ورشکستگی اینطور بیان می دارد که مدیر تصفیه پس از اقساطی کردن بدهی طلبکار و یا توقیف اموال وی ، اگر هنوز طلبی باقی مانده که پرداخت نشده است ، سند عدم کفایت به دارنده ی این طلب می دهد تا زمانی که ملائت ( توانایی پرداخت ) طلبکار اثبات شود بتواند باقی طلب خود را وصول نماید .

قرارداد ارفاقی

قرارداد ارفاقی همانطور که از نامش پیداست ارفاقی است که طلبکاران نسبت به بدهکار دارند و از گرفتن طلب خود به صورت موقت صرف نظر می کنند و گویی این را سرمایه ای تلقی کرده و به تاجر این فرصت را می دهند که خود را از گرداب بدهی بیرون بکشد . با پرداخت تدریجی بدهی به طلبکاران ، شخصی که بالقوه ورشکسته است ، حقا اعاده ی اعتبار شده و مجددا به کسب و کار و تولید و حرفه ی خود باز می گردد . البته در عمل انعقاد چنین قراردادی به ندرت اتفاق می افتد .

خدمات وکیل تهران:

وکیل تهران آماده است با ارائه خدمات حقوقی آنلاین از جمله مشاوره حقوقی آنلاین و  تلفنی و همچنین نگارش شکوائیه آنلاین ، دادخواست آنلاین و لایحه آنلاین شما را در رسیدن به حقتان و اموالتان در هر کجای ایران که قرار دارید یاری نماید .

 

هادی حاجی نورمحمدی

با تو از قانون سخن می گویم

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • سرقتسرقت سرقت کلید واژگان سرقت، سارق ، دزدی، سرقت ، مال ، اموال ، تلفن همراه ، موبایل ، طلا ، ماشین ، کیف ، مالخری ، نگارش شکواییه ، […]
  • پیش نویس های حقوقی اینترنتی بلای جان موکلینپیش نویس های حقوقی اینترنتی بلای جان موکلین پیش نویس های حقوقی اینترنتی بلای جان موکلین چند وقتی است که افراد جامعه برای نگارش متن های حقوقی خود در اینترنت جستجو کرده و پیش نویس […]
  • دادخواست آنلاین(کلیک کنید)دادخواست آنلاین(کلیک کنید) توضیحات ...
  • اجاره ملکاجاره ملک اجاره دعاوی مربوط به تخلیه کلید واژگان  : موجر و مستاجر ، اجاره ، عین مستاجره ، قرارداد ، وکیل دادگستری ، شورای حل اختلاف ، کارشناس رسمی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *