اطلاعیه ها
صفحه اصلی / مقالات کیفری / تهدید چیست؟ جرم تهدید و مجازات آن

تهدید چیست؟ جرم تهدید و مجازات آن

صفر تا صد تهدید

قوانین بشری دنیا تهدید را جرم انگاری کرده اند. در قانون مدنی در ماده ۲۰۲ تحت عنوان اکراه از تاثیر تهدید طرف معامله در قرار داد سخن به میان می آید . قانون مجازات اسلامی نیز در ماده ۶۶۹ برای تهدید مجازات مقرر کرده است . به موجب این ماده هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضرر های نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید. اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد مجازات می شود .

بنابراین تهدید به این موارد انجام می گردد که در ذیل آن به مجازات تهدید اشاره می نماییم .

جان. (اگر فردی را تهدید به ضرب و جرح یا حتی قتل کنی).

مال. (تهدید به تخریب مال کسی و یا امثال آن ).

آبرو( خود یا بستگان او).

 

مجازات تهدید موضوع ماده ۶۶۹ :

  اول ) شلاق.

  دوم ) زندان از ۲ ماه تا ۲ سال.

توجه شود که مهم نیست کسی که تهدید می نماید به این واسطه تقاضای وجه یا مال و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد. بلکه صرف تهدید جرم انگاری شده است .

ماده ۶۶۸ ق. م . ا

شاید در فیلم های دیده باشد فردی را مجبور میکنند که سندی را امضا کند و اگر امضا نکند فلان بلا را سرش می آورند. این موضوع مصداق بارز همین ماده است. در این ماده هر کس دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضا و یا مهر نماید به سه ماه حبس تا دو سال + تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

ماده ۶۱۷ ق.م ا

چنانچه تهدید با چاقو و اسلحه و مزاحمت و … باشد علاوه بر شلاق تا ۷۴ ضربه + مجازات حبس از ۶ ماه تا دو سال در انتظار مجرم خواهد بود. در اینجا مقنن با افزایش حداقل مجازات قانونی ، مجازات را شدید تر کرده است.

آنچه تا کنون گفته شد به عنوان جرمی مستقل بود. اما توجه شود که گاهی این جرم می تواند فرد را به معاونت در جرم دیگری بکشاند، بدین نحو که تهدیدکننده با اکراهی که به مباشر جرمی وارد می آورد او را در ارتکاب جرم مصمم تر می نماید . بند ب ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی کسی را که با تهدید دیگری را به ارتکاب جرمی وا میدارد را معاون آن جرم محسوب کرده است و مجازات معاونت بسته به هر مورد متفاوت است.

مثلا فرض نمایید شخصی را تهدید نماییم که آقای فلانی را بکشد و اگر این کار را نکند ما نیز چنان خواهیم کرد .در اینجا چنانچه قتل عمد صورت پذیرد ، شخص تهدیدکننده به حبس درجه دو یا سه محکوم می شود .( ۱۰ تا ۱۵ سال).

 

موارد مبتلا به تهدید

۱- افشای سر

در این که چه اطلاعاتی سر محسوب می شود عرف هر جامعه معیار و ملاک است. اما یکی از مواردی که تهدید به افشای سر افراد است و یا آنچه که خیلی راحت در فضای مجازی انتشار می یابد .

۲- توام با توهین و افترا

معمولا در مواردی افراد دست به تهدید یکدیگر میزنند چاشنی آن توهین هم میکنند. مقوله توهین جداست. بحث است اما این افراد باید بدانند که توهین و افترا و هتک و حرمت و از این قبیل جرایم هر کدام مجازات خاص خود را دارند. در این موارد قاضی ضمن رای به تهدید تکلیف ناسزاهای گفته شده و یا افتراهای زده شده را نیز روشن خواهند کرد. برای آنها نیز مجازاتی جداگانه در نظر خواهد گرفت .

۰۹۳۵۶۳۲۰۰۰۰۰۰۰

نمونه متن پیامکی که چند جرم را در دل خود جای داده است.

آقای فلانی ضمن اینکه خیلی آدم فلانی هستی به خانمت میگم که با فلان کس ارتباط داشتی و اگر پول منو نیاری بدی ماشینتو اتیش میزنم و تو را میکشم.

همانطور که مشاهده میکنید در این نمونه پیامک خوش بینانه قاضی یک مجازات برای توهین  و افترا و مجازاتی جداگانه برای تهدید به قتل و تخریب فرد صادر می نماید. هر چند گاهی در مقام دفاع شاید بتوان این جرم را مشمول مزاحمت تلفنی نماییم و مجازاتی متفاوت برای آن درخواست کنیم ، که این بسته به هر مورد متفاوت است.

دقت داشته باشید در ماده ۶۶۹ بین دو مجازات قانونی کلمه “یا” آمده است . این نشان اختیار قاضی در انتخاب یکی از دو مجازات است . در مادتین ۶۱۷ و ۶۶۸ قانون مجازات این دو مجازات با هم جمع شده است. نشان می دهد که قاضی مکلف است به هر دو مجازات حکم بدهد .

 

بهترین نوع تهدید!

از آنجا که اثبات این جرم در دادگاه نیاز به ادله و مدرک محکمه پسند دارد ، بهترین نوع، آن است که ردی از آن به جا نماند. به طور مثال در مقابل شاهد تهدید نکند. کتبا و بویژه پیامکی تهدید نکند .

ضمنا تهدید باید وضوح داشته باشد. جملاتی مانند ” حسابت را میرسم”  و یا “اشکت را در میاورم” را نمی توان در شمول تهدیدهای گفته شده حساب کنیم و دلیل قانونی آن است که نمی توان قانون مجازات را تفسیر موسع کرد .

نکته دیگر آنکه تهدید باید جنبه عملی داشته باشد . یعنی فرد توانایی اجرای تهدیدش را داشته باشد .

در مورد تخفیف مجازات این جرم نیز باید گفت از آنجا که این جرم جنبه شخصی دارد و قابل گذشت محسوب می شود فلذا با گذشت شاکی خصوصی قاضی می تواند از مجازات شخص مجرم بکاهد .

 

نویسنده:

هادی حاجی نورمحمدی

پیشنهاد: در طول این چند سالی که تجربه اندکی کسب کردم کلید اساسی همه قفلهای مذاکرات حقوقی ادب بود و ادب بود وادب. چنانچه تطمیع و ترغیب و … جواب نمیداد و مجبور به تهدید بودیم، هیچ تهدیدی موثرتر از تهدید حقوقی و اعمال فشار قانونی نبود. به طور مثال تاثیر که یک اظهار نامه قانونی بیش از ساعت ها مذاکره با طرف مقابل است.

۰۹۱۲۵۹۶۰۹۴۲

برای استفاده از خدمات آنلاین ما در دعاوی کیفری خود به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://vakiletehran.com/%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86/

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • کلاهبرداریکلاهبرداری کلاهبرداری کلاهبرداری بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سونیت به وسایل یا عملیات متقلبانه است. وجه تمایز آن با سایر جرایم اموال در این […]
  • قانون جرم سیاسیقانون جرم سیاسی قانون جرم سیاسی
  • مشاوره حقوقی و کیفریمشاوره حقوقی و کیفری با مشاوره گرفتن در پرونده های حقوقی(مدنی) و کیفری از حقوق خود آگاه شده و بهترین دفاع را در دادگاه یا دادسرا انجام دهید. بارسنگین پرونده […]
  • شکواییهشکواییه توضیحات...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *