اطلاعیه ها

انحصار وراثت

انحصار وراثت

کلید واژگان . انحصار ورثه . ارث و میراث و ورثه . متوفی . وصیت نامه ، گواهی فوت ، دفتر خدمات الکترونیک

وقتی کسی فوت می کند وراث او برای تعیین تکلیف اموال باقی مانده با گواهی فوت فرد ، شناسنامه ورثه، استشهادیه و متوفی و احیانا وصیت نامه مرحوم برای شناسایی ورثه به شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی مراجعه کرده و درخواست صدور گواهی انحصار ورثه نمایند . البته حتما می دانید که دیگر کسی مستقیما به مراجع قضایی مراجعه نکرده و برای این مطلب باید به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نمایید . در نظر داشته باشید تا زمانی که این گواهی گرفته نشود هیچ یک از اموال متوفی قابل نقل و انتقال نبوده و چنین اقدامی می تواند در برخی مواقع منجر به ارتکاب جرم از سوی وراث شود . بنابراین تا زمانی که این گواهی گرفته نشود امکان مراجعه به هیچ  یک از ادارات و دفاتر اسناد رسمی و بانک و … نمی باشد .

شورای حل اختلاف نیز طبق بخش نامه سال ۹۹ قوه قضائیه ، نیز در صورتی که متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان دارایی داشته باشد راسا و بدون نشر آگهی اقدام به صدور گواهی کرده و چنانچه اموال متوفی بیش از این میزان باشد نیازمند نشر آگهی بوده که بالطبع زمان بیشتری برای انحصار وراثت می طلبد .

انحصار وراثت

 

یکی از ورثه همکاری نمیکند

معمولا وقتی پای شراکت به میان می آید کٌمیت یک نفر از شرکا لنگ می زند . به طور مثال یکی از وراث خارج از کشور باشد و یا به هر دلیلی همکاری نکرده و یا در دسترس نباشد در اینصورت خود شورا از ثبت احوال استعلام می نماید . در زمینه غیبت می توان حتی به این نکته اشاره کرد که حتی بعدا برای افراد ذینفع امکان اعتراض به گواهی صادر شده  و زمان این اعتراض مقید به زمان خاصی نشده است . برای ورثه غایب نیز این امکان وجود دارد که اگر از انحصار ورثه بی خبر است با مراجعه به شورای حل اختلاف درخواست صدور المثنی نماید .

بنابراین هرکدام از وراث می تواند به تنهایی و بدون مدارک سایر وراث هم تقاضای صدور گواهی حصر ورثه کند و در صورت ارائه اصل مدارک، از اداره ثبت احوال استعلام خواهد شد. خوبی این فرایند این است که اگر کسی از متوفی طلب داشته ولی اسامی وراث را نمی داند، برای او این امکان وجود داشته باشد که برای اخذ گواهی اقدام نماید . اینگونه معلوم می شود که هر یک از ورثه می تواند به تنهایی به شورا مراجعه نماید و نیازی به وکالت نامه نیست اما توجه داشته باشید تنها کسی می تواند درخواست دهد که ذینفع باشد . فلذا نمی توان با وکالت دادن محضری به غیر وکیل دادگستری اجازه مراجعه به محاکم دادگستری داد.

ورثه کیست ؟

طبقات ارث مطابق قانون مدنی

 1. طبقه اول:

 • همسر متوفی
 • پدر و مادر
 • فرزندان و در نبود فرزند، نوه یا نوه ها
 1. طبقه دوم:

 • پدر بزرگ و مادربزرگ
 • همسر متوفی
 • خواهر و برادر و در نبود ایشان فرزندان آنها
 1. طبقه سوم:

 • عمه، عمو، دایی، خاله متوفی و در نبود ایشان فرزندان آنها
 • همسر متوفی

زن و شوهر به عقد دائمی هم در تمام طبقات جزء وراث محسوب می شوند. بنابر این  برای مطالبه ی مهریه نیز حتی از طریق اجرای ثبت نیاز به این گواهی می باشد .

یکی از آثار گواهی حصر وراثت این است که اگر شما قصد خرید و یا فروش ملک قولنامه ای دارید در زمان انعقاد قرارداد حتما باید این گواهی را از فروشنده مطالبه نمایید و بشخصه رویت نمایید که تمام وراث این گواهی را تصدیق و امضا کرده باشند .

تکلیف مالیات و انحصار ورثه

در قانون قدیم مالیات بر ارث (متوفیان قبل از ۹۵/۱/۱)، وراث (مجتمعا یا منفردا) یا وکیل یا نماینده قانونی یا قیم وراث، ابتدا به اداره امور مالیاتی صلاحیتدار مراجعه و پس از تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث، گواهی تسلیم اظهارنامه (ماده ۳۱ ق.م.م) دریافت، تا برای مراجعه به شورای حل اختلاف جهت اخذ گواهی انحصار وراثت اقدام کنند.ولی در قانون جدید، بدون مراجعه به اداره امور مالیاتی می توانند گواهی حصر وراث را از شورای حل اختلاف اخذ کنند.

با داشتن گواهی انحصار وراثت می‌توانید به شکل کاملا قانونی، سراغ تقسیم ارث بروید. بانک‌ها هم با وجود این گواهی به شما اجازه برداشت از حساب شخص متوفی را خواهند داد. فقط دانستن یک نکته در این زمینه مهم است؛ یادتان باشد درصورت متعدد بودن تعداد وراث، یا باید همه در زمان طلب اموال متوفی حضور داشته باشند یا اینکه همه وراث به یکی از ورثه‌‌، وکالت رسمی و محضری بدهند که به‌دنبال جمع‌آوری اموال برود. مسلما روش دوم از نظر صرف زمان و پیگیری کارها بسیار بهتر است. ملکی هم که به نام متوفی در اداره املاک ثبت شده باشد، با ارائه گواهی انحصار وراثت، به نام همه وارثان ثبت خواهد شد.

ضمنا در تهران می توانید برای گرفتن گواهی فوت می توانید به صورت الکترونیکی اقدام نمایید . برای صدور گواهی فوت کلیک نمایید .

سامانه درخواست گواهی فوت

دادخواست حصر وراثت

خدمات موسسه:

وکیل تهران آماده است با ارائه خدمات حقوقی آنلاین از جمله مشاوره حقوقی آنلاین و  تلفنی و همچنین نگارش شکوائیه آنلاین و دادخواست آنلاین شما را در رسیدن به حقتان و اموالتان در هر کجای ایران که قرار دارید یاری نماید .

#شکوائیه آنلاین

#شکایت آنلاین

#مراحل شکایت و مشاوره حقوقی آنلاین

#خدمات آنلاین وکیل تهران

 

هادی حاجی نورمحمدی

راه در جهان یکی است

و آن راه راستی است.

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 • مشاوره حقوقی و کیفریمشاوره حقوقی و کیفری با مشاوره گرفتن در پرونده های حقوقی(مدنی) و کیفری از حقوق خود آگاه شده و بهترین دفاع را در دادگاه یا دادسرا انجام دهید. بارسنگین پرونده […]
 • شکواییه آنلاینشکواییه آنلاین توضیحات...
 • طلاق یا فسخطلاق یا فسخ طلاق یا فسخ کلید واژگان : طلاق ، فسخ ، نکاح ، دائم ، موقت ، طلاق توافقی برای جدایی دو راه در قانون پیش بینی شده است . همگی  طلاق را می […]
 • سرقتسرقت سرقت کلید واژگان سرقت، سارق ، دزدی، سرقت ، مال ، اموال ، تلفن همراه ، موبایل ، طلا ، ماشین ، کیف ، مالخری ، نگارش شکواییه ، […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *