اطلاعیه ها
صفحه اصلی / آموزش / مقالات آموزشی / انحلال شرکت تجاری

انحلال شرکت تجاری

انحلال شرکت تجاری

کلید واژگان : انحلال شرکت تجاری ، با مسئولیت محدود ، تضامنی نسبی ، اداره ثبت شرکت ها ، صورت جلسه تغییرات ، حق امضا ، هیئت مدیره ، روزنامه رسمی.

ویژگی امور ثبتی

امور ثبتی یکی از جمله کارهایی است که دقتی در حد کار کردن در یک آزمایشگاه تسلیحاتی را می طلبد . دقت در تمام کلمات و تاریخ ها به حدی باید باشد که شما برای خواندن هر متن بایستی هر کلمه را با ذربین  نگاه کرده تا چیزی از قلم نیافتد . ضمانت اجرای  این تعهد حرفه ای و دقت ، برگشت خوردن و ابطال اسناد ثبتی است . پس این اولین و مهمترین توصیه ی ما برای انجام امور ثبتی است تا از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری شود .

توصیه دیگر آن است که انجام این گونه امور را به کسانی بسپارید که این مسیر ها را پیموده باشند و آزمون و خطای کار را دیده باشند . چراکه با تغییر بخشنامه ها و دستور العمل ها و قوانین کسانی می توانند این امر را به خوبی انجام دهند که دائما با این موضوع سر و کار داشته باشند . حتی اگر برای این کار هزینه گرفتن وکیل را ندارید برای تنظیم صورت جلسه ی تغییرات نیز می توانید با کمک یک وکیل و یا مشاور اقدام نمایید .

در نظر داشته باشید تقاضای تغییرات زمانی پذیرفته می شود که تطابق صورت جلسات و سایر مدارک با پرونده و سایر مقررات توسط کارشناسان و نداشتن ایرادات قانونی منجر به ثبت می گردد .

صورت جلسه تغییرات

برای عمده ی تغییرات در اساسنامه و یا انحلال و یا تبدیل شرکت های تجاری بایستی به سایت اداره ی ثبت شرکت ها مراجعه نمود و فرم الکترونیکی تغییرات را تکمیل کرد . با نوشتن شناسه ی ملی تقریبا ، اطلاعات لازم مربوط به ثبت به صورت خودکار در سایت دیده می شود. آنچه که بایستی در سایت نگارش کرد عمدتا مربوط به تصمیماتی است که شرکت گرفته است. همچنین کسانی که این تصمیم را گرفته اند . یکی از عمده تغییراتی که متاسفانه در این روز ها به جهت کسادی بازار و از رونق افتادن کسب و کار ها و شرکت های تولیدی و بازرگانی ، انحلال شرکت است .

انحلال

هر یک از تصمیمات شرکت در صلاحیت یک مجمع خاص قرار دارد. برای مثال تصمیمات عادی شرکت و انتخاب مدیران و بازرسان و … در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. تصمیماتی از قبیل انحلال شرکت تجاری و تبدیل و افزایش سرمایه و .. که از حساسیت بالاتری برخوردار هستند در صلاحیت مجمع فوق العاده قرار دارد . به همین جهت در صورت جلسه تغییرات نیز بایستی از عنوان درستی برای نوع مجمع استفاده نمود و از به کارگیری اصطلاحات ترکیبی همچون مجمع عمومی عادی فوق العاده و یا مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده استفاده نمود . البته بر روی پاکت پستی که اداره پست به شما می دهد تا تغییرات و صورت جلسات را داخل آن بگذارید یک سری هشدارهای مهم نگارش می شود . حتما به این نکات توجه شود چرا که برخی از آنها در صورت جلسه ی تغییرات نیز حایز اهمیت هستند.

انحلال از جمله مواردی است که طبق ماده ۸۳ قانون تجارت در زمره موارد است که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده قرار داده است. اگر شرکت شما ، شرکت کم جمعیتی است و به طور مثال تعداد شرکای آن به تعداد انگشتان دست هم نمیرسد. بهترین کار تشکیل مجمع با حضور تمامی شریکان است و با رضایت تمام شرکا می باشد. اگر با نصاب حداکثری بخواهیم پیش برویم نیازمند رعایت دعوت شرکا وفق اساسنامه به همراه مستندات این کار از جمله نشر آگهی و … می باشد .

انحلال شرکت با مسئولیت محدود شباهت زیادی به انحلال شرکت های سهامی خاص دارد. جز آنکه شما برای انحلال شرکت تجاری با مسئولیت محدود به مدت زمان خاصی محدود نیستید. دیگر آنکه مدیر تصفیه می تواند از بین شرکا نباشد . سایر موارد که شبیه هستند ذیلا بیان می شود :

تفاوت انحلال شرکت با مسئولیت محدود و انحلال شرکت های سهامی خاص

اولا بایستی در ابتدا شرکا برای منحل شدن شرکت باید به نتیجه رسیده باشند و شخصی که به عنوان مدیر تصفیه در نظر گرفته شده است موافقت کامل خود را اعلام کرده باشد. ثانیا تشکیل ” مجمع عمومی فوق العاده “، تنظیم صورتجلسه انحلال شرکت و امضا کلیه اعضا و سهامداران ( در صورت نبود هر یک از اعضا باید آگهی دعوت به مجمع در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ شده باشد ) ذیل صورتجلسه  انجام شود .

ثالثا انتخاب یکی از اعضاء به عنوان مدیر تصفیه شرکت و درج در صورتجلسه و امضا صورتجلسه توسط مدیر تصفیه، این شخص وظیفه تصفیه کردن حساب ها را بر عهده خواهد داشت. پس از تعیین محل تصفیه شرکت با مراجعه به سامانه اداره ثبت ، منو ثبت صورتجلسه و طی مراحلی که بیشتر ورود اطلاعات می باشد. در این قسمت صورت جلسه را در سامانه بارگزاری و ثبت نهایی نمایید. پس از اتمام این مراحل سیستم به شما یک رسید پذیرش اینترنتی می دهد. بایستی بر روی پاکت پستی الصاق نموده و به آدرس ثبت شرکت ها از باجه های مجاز ، پست نمایید . در این رسید پذیرش اینترنتی کدی وجود دارد که بایستی این پد را برای پیگیری های بعدی از سامانه نگه دارید .

نهایتا بعد از ۵ الی ۱۰ روز نتیجه ثبت صورتجلسه انحلال در سایت اداره ثبت قابل مشاهده است. مدیر تصفیه شرکت به اداره ثبت جهت امضا ذیل اوراق و دریافت آگهی انحلال مراجعه مینماید. در نهایت آگهی انحلال شرکت باید در روزنامه رسمی کشور و روزنامه کثیرالانتشار ثبت شود. البته یکی از راه های انحلال مراجعه به دادگاه و درخواست صدور حکم به انحلال توسط دادگاه است که شرایط خاص (به جهت نصف شدن سرمایه شرکت) دارد . در آخر نوبت به مالیات و مراجعه به اداره دارایی می رسد .

تنظیم صورت جلسه تغییرات

ثبت انحلال شرکت

خدمات وکیل تهران:

وکیل تهران آماده است با ارائه خدمات حقوقی آنلاین از جمله مشاوره حقوقی آنلاین و  تلفنی و همچنین نگارش شکوائیه آنلاین و دادخواست آنلاین شما را در رسیدن به حقتان و اموالتان در هر کجای ایران که قرار دارید یاری نماید .

#شکوائیه آنلاین

#شکایت آنلاین

#مراحل شکایت و مشاوره حقوقی آنلاین

#خدمات آنلاین وکیل تهران

هادی حاجی نورمحمدی

راه در جهان یکی است

و آن راه راستی است.

 

 

 

 

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

  • تنظیم قراردادتنظیم قرارداد تنظیم قرارداد
  • انحصار وراثتانحصار وراثت انحصار وراثت کلید واژگان . انحصار ورثه . ارث و میراث و ورثه . متوفی . وصیت نامه ، گواهی فوت ، دفتر خدمات الکترونیک وقتی کسی فوت می کند […]
  • ورشکستگیورشکستگی ورشکستگی اثرات ورشکستگی و تکلیف تاجر ورشکسته آیا تاجر ورشکسته زندانی می شود ؟ تکلیف بدهی تاجر بعد از اعلام حکم ورشکستگی او چه می […]
  • کلاهبرداری رایانه ایکلاهبرداری رایانه ای کلاهبرداری رایانه ای کلیدواژگان : اینستاگرام . فضای مجازی. کلاهبرداری . واتس آپ . اسکرین شات . پیام . با رشد تکنولوژی ،مسائل حقوقی […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *