اطلاعیه ها

فروش وکالتی اموال

فروش وکالتی اموال

امروزه رایج است در معاملاتی که نیازمند ثبت و تنظیم سند رسمی است به دلایل مختلف فروشنده به خریدار وکالت بلاعزل درفروش اعطا می کند.

از جمله این دلایل:

  • آماده نبودن سند تفکیکی
  • فراراز مالیات
  • دررهن بودن سند
  • فقدان سند رسمی ملک
  • عجله فروشنده
  • طولانی بودن فرآیند انتقال رسمی ملک

تصور نادرستی که وجود دارد آن است که برخی گمان می کنند که با اخذ وکالت بلاعزل در فروش مالک مبیع شده اند. حال آنکه وکالت در فروش صرفا اعطای نمایندگی از طرف موکل به وکیل است و هیچ مالکیتی برای وی ایجاد نمی کند.

راه حل پیشنهادی:

با تنظیم یک مبایعه نامه عادی در کنار وکالت در فروش  حتی در صورت فوت یا جنون موکل علیه ورثه ی او نیز درخواست الزام به تنظیم سند رسمی داد.

هشدار:

  1.  وکالت حتی اگر بلاعزل باشد به دلیل آنکه قصد جایزاست با فوت و جنون منفسخ می شود.
  2.  حتی اگر شرط شود وکالت ولو بعد از فوت موکل باقی است در این صورت نیز وکالت از بین رفتنی است و تنها می توان از آن وصایت را استنباط کرد.در این صورت فرد ناچار است اثبات کند که عقد میان او و فروشنده وصایت بوده و نه وکالت که این نیز امری مشکل و گاه غیر ممکن است
  3. در خرید وکالتی امکان توصیف مال بعد از خرید وکالتی توسط طلبکاران فروشنده است زیرا مال هنوز بهوکیل(خریدار)انتقال(رسمی)نیافته است
  4. یکی دیگراز مشکلات ناشی از فروش وکالتی هنگام  بروز اختلاف میان موکل(فروشنده) و وکیل(خریدار) می باشد

طبق عمومات قانون مدنی در باب وکالت از آنجا که وکیل(خریدار) در صورت فروش مال به دیگری به نمایندگی از  فروشنده اقدام به فروش مال می کند موکل می تواند علیه وکیل مطالبه ثمن مورد معامله را داشته باشد و برای خریدار(وکیلمشکل ایجاد کند.هرچند همه ی این هشدارها و خطرات با تنظیم یک سند مبایعه نامه عادی حل می شود اما برای جلوگیری از اختلاف بهتر است هرچه سریعتر قرار دفتر اسناد رسمی را مشخص کنیدبه این ترتیب با استعلام از آزاد بودن سند (در رهن نبودنو یا نداشتن بدهی ملک و یا معامله با خبر خواهید شد.

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *