اطلاعیه ها
صفحه اصلی / مقالات حقوقی / همه چیز در مورد مهریه

همه چیز در مورد مهریه

مهریه

مهریه رو هم دادن و هم گرفتن!

همه میدانند به محض خواندن خطبه عقد، زن مالک مهریه می شود. حتی می تواند تا زمانی که مهریه خود را تمام و کمال نگرفته  به منزل داماد نرود. به این مورد به اصطلاح فنی میگوند “زن حق حبس دارد ” که البته به شرطی ایجاد می شود که زن و مرد قبل از اعمال این حق نزدیکی نکرده باشند. ( ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی)

مشاوره حقوقی و عقد قرارداد با وکیل

تا پای گور

مهریه حقی است که اگر در زمان زنده بودن به زن داده نشود، زوجه می تواند بعد از فوت متوفی (زوج) برای اخذ آن از اموال و ماترک آن مرحوم استیفا نماید. حتی در زمانی که مثلا شوهر تاجر بوده  و حال ورشکست شده است اول نفقه و مهریه زوجه داده می شود و بعد حرف سایر طلبکارانش شنیده می شود. البته این مورد ترفندی است که اگر مهریه خانم ها بالا باشد اموال از این جیب به آن جیب می شود و در اینجا طلبکار است که باید به دنبال آهو بدود. (ماده ۵۸ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی )

آیا مستطیع شدی؟

یکی از ترفند های آقایون در عقد نامه مقید کردن مهریه به استطاعت خودشان است. بدین معنی که مهریه را زمانی پرداخت می کنند که استطاعت پرداخت داشته باشند. در این مورد اثبات توانایی پرداخت با زوجه می باشد. به این نوع تعیین مهریه به اصلاح ” مهریه عند الاستطاعه ” گفته می شود. در مقابل این نوع مهریه ، مهریه عند المطالبه وجود دارد که زوجه می تواند هر زمان که بخواهد ( چه شوهر توانایی پرداخت داشته باشد و چه نداشته باشد ) مهریه را مطالبه نماید.

نوع دیگری از مهریه به نام مهریه موجل وجود دارد. البته به این مورد کمتر اشاره شده است. بدین نحو که  تاریخی را در طول زندگی مشخص می نمایند و به محض رسیدن زوجه به آن تاریخ (اُجل ) زن میتواند آن را مطالبه کند. این مهریه نیز برای کسانی که خواستار اثبات وفاداری زوجه در ابتدای زندگی هستند و بعد مالی را ببخشند خوب است و تنها نکته ای که وجود دارد این است که زن در مهریه موجل ، حق حبس ندارد . حق حبس بدین معنا که نمی تواند صبر کند تا ابتدا مهریه را کامل بگیرد و بعد به منزل شوهر برود.

از کجا مهریه رو درخواست کنم ؟

مهریه اعم از آنکه سکه باشد یا زمین یا پول نقد یا هر چیز دیگری قبل از بخشنامه ی قوه قضائیه از دو طریق دادگاه و ثبت قابل پیگیری بود. اما بعد از بخشنامه ی جدید زوجه ابتدا بایستی با در دست داشتن سند نکاحیه که یک سند رسمی لازم الاجراست به اجرای ثبت مراجعه نماید و اگر مالی از این طریق پیدا نکرد سپس دادخواست مطالبه ی خود را به دادگاه بدهد.

نکته ی دیگر آنکه در سایر موارد مانند مطالبه نفقه، درخواست گواهی عدم امکان سازش، طلاق، فسخ نکاح و یا اختلافات مربوط به محل سکونت زوجین، ادارات ثبت حق مداخله ندارند و مدعی باید به دادگاه مراجعه نماید.

۱۱۰ تا !

این ذهنیت وجود دارد که دیگر مهریه بیش از ۱۱۰ تا را نمی شود گرفت در صورتی که اینطور نیست. بلکه باید گفت ضمانت اجرای بیش از ۱۱۰ سکه متفاوت از قسمت اول می باشد. بدین نحو که تا ۱۱۰ سکه مشمول مقررات مواد ۱ و ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۱۳۹۴ است. ولی در خصوص مازاد آن فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است.

به زبان ساده تر اگر دامادی که ۵۱۰ تا سکه مهر همسر خود کرده گرفتار راهروی دادگستری شود.

  • مرحله اول :  دادگاه او را ملزم می نماید که این ۱۱۰ را تادیه کند.
  • مرحله دوم :  اگر نداد ، مالی از او پیدا می کنند و توقیف می کنند.
  • مرحله سوم : اگر مالی از داماد پیدا نشد ، آقا داماد باید درخواست اعسار ( ادعای نداری ) بدهد.
  • مرحله چهارم : اگر ادعای نداری داماد پذیرفته نشد، ایشان را تا زمانی که مهریه را پرداخت نمایند حبس می کنند.

اما نسبت به ۴۰۰ سکه ی الباقی ضمانت اجرای مرحله چهارم وجود ندارد. یعنی اگر مالی از زوج پیدا شد که توقیف می شود. اما اگر مالی پیدا نشد زوج را به خاطر عدم استیفای مهریه به حبس محکوم نمی کنند.

زوج نیز باید آگاه باشد که این مقدار سکه تا ابد به ذمه اش (گردنش) می باشد. هر زمان و هر جا مالی از او یافت شود زوجه می تواند آن را توقیف نماید.

با سکه ۵۰۰ هزار تومانی عقد کردیم الان باید با سکه ۵ میلیون تومانی مهریه بدهم !

هر چند بخشنامه ی جدیدی در قوه قضائیه در سال ۹۸ ابلاغ شده مبنی بر آنکه از قضات خواسته شده در بحث زندان به جوانان سهل تر بگیرند. تا جایی که می توانند مهلت در پرداخت به ایشان بدهند اما خیلی از جوانان سوال دارند که در صورت پرداخت مهریه با کدام نرخ بایستی پرداخت صورت بگیرد؟

طبق ماده ۲۲ قانون خانواده رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است. از طرفی باید گفت که شما قرار است سکه بدهید. سکه هم قیمت به قیمت روز حساب می شود.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که در بین افراد شایع هست که می گویند یک قسط را بده و چند قسط را نده و یا برای آنکه همسرت را اذیت کنی برخی از سکه ها رو ببر به شعبه شهرستان بده و از این قبیل راهنمایی های غلط .

در پاسخ باید گفت که دوست عزیز اولا بدان که اگر یک قسط را ندهی اصطلاحا دین حال می شود و باید کل الباقی مانده مهریه را یکجا بدهی و دیگر امکان تقسیط وجود ندارد. ضمنا دریافت سکه ها از همان شعبه ای که حکم صادر شده انجام می پذیرد . پس خواهشا در انتخاب مشاور دقت کن .

دور زدن ممنوع

در اینجا کلک هایی را نیز به همسران معرفی می نماییم. به آقایان برای دور زدن و به خانم ها برای دور نخوردن!

برخی آقایان به نام همسرشان توسط خود ایشان حسابی را در بانک بازگشایی می نمایند که کارت آن حساب در دستان مبارک زوج می باشد. آقا با حساب خانم کار می کرده و کلی پول حواله می کرده و خانمی هم که به آقا اعتماد کرده وقتی به دادگاه مراجعه می کند برای مطالبه مهریه با این موضوع مواجه می شود که زوج هر آنچه را که به این حساب پرداخت می کرده بابت پرداخت مهریه و نفقه و … منظور کرده است. همین طور است زمانی که زوج طلب ها و قسط های خود را از طریق کارت همسر پرداخت میکرده است.

بخشش مهریه برای گرفتن حق طلاق و رجوع دوباره از هبه توسط زن ترفند نامناسب دیگری است که برخی از آن برای ایذاء زوج به کار میگیرند.

نویسنده: هادی حاجی نورمحمدی

۰۹۱۲۵۹۶۰۹۴۲

اگر پایه اعتماد بین همسران نباشد دنیا را از یکدیگر بازستانند ، چه فایده ای دارد؟!

برخی زوج ها که دارای فرزند نیز هستند وقتی برای طلاق و مهریه مراجعه می کنند تنها یک سوال از آنها می پرسم؟

لبخند کودکت به چه قیمتی می ارزد؟!

پیشنهاد : در خصوص تعیین مهریه خانواده ها خیلی سخت نگیرند. زوج ها قبل از عاشق پیشگی کافیست یک بار به راه رو های دادگستری مراجعه نمایند و بگو و مگو های بین همسران در حال طلاق را مشاهده کنند تا عاشقی منجر به تعیین مهریه سنگین از سرشان برود. یا برود به اجرای احکام شعب بپرسد جمله ” میخوام سکه بدم ” یعنی چه ؟!

پیشنهاد  می شود خانواده ها از هر دو نوع مهریه در عقدنامه استفاده نمایند . به طور مثال ۱۱۴ یا ۶۰ سکه از مهریه را عند المطالبه نمایند و بیشتر از آن را عند الاستطاعه قرار بدهند .

 

 

مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *